Wolni i Solidarni

Poseł Małgorzata Zwiercan w sprawie budżetu

Poseł Małgorzata Zwiercan przedstawiła  stanowisko Koła Wolni i Solidarni do rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017.

– Kompletnie nie rozumiem totalnej opozycji. Negują i kwestionują wszystko, przeciągają procedowanie. Nawet tak oczywiste ustawy jak nowelizacja budżetu na ostatnie dni tego roku pozwalająca przekazać zaoszczędzone środki na zwiększenie pomocy dla poszkodowanych podczas wakacji przez nawałnicę ludzi czy sfinansowanie dodatkowych procedur w szpitalach są powodem do histerycznych ataków. Tym bardziej niezrozumiałe, że nawet gdy ostatecznie uznają, że trzeba te środki przekazać na wskazane cele to wcześniej i tak muszą wylać przysłowiowe wiadro pomyj. Rozdwojenie jaźni? – komentuje poseł M. Zwiercan.

Stanowisko

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
W imieniu koła poselskiego Wolni i Solidarni przedstawiam stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017.
Budżet państwa realizowany przez obecny rząd to nowe spojrzenie na finanse państwa, a także nowe, mądre zarządzanie środkami.
Przez wiele wcześniejszych lat nawet nie próbowano nic zmienić aby poprawić los zwykłych obywateli. Dopiero obecny rząd potrafił znaleźć pieniądze na 500 plus, na realne podwyższenie najniższych emerytur, rent i wiele innych.
Obecny minister finansów, wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki skutecznie zarządza finansami, dzięki czemu Polska może się rozwijać i konkurować na rynkach międzynarodowych.
Nie jest to łatwe, bo trzeba nadrabiać wieloletnie zaniedbania i przełamywać opór tych, co do tej pory traktowali kasę państwa jak prywatną sakiewkę i nie chcą się pogodzić z tym, że teraz różne nieformalne układy i układziki niewiele znaczą, że teraz muszą uczciwie pracować. Mimo tego oporu, powoli idziemy do przodu i co bardzo ważne uniezależniamy się od innych państw.
Możliwe jest to bo przy władzy mamy ludzi, dla których prywatne korzyści się nie liczą – liczą się obywatele, a to nowa jakość w polskiej polityce. Szkoda, że nie przez wszystkich akceptowana.
Wielu boli, że w końcu finansami naszego państwa zajęli się ludzie kompetentni, uczciwi oraz co najważniejsze lojalni wobec własnego narodu. Przykładem jest zespół całego ministerstwa finansów. Mówimy o ludziach, którzy dla Polski, dla Polaków, dla nas wszystkich dokonali czegoś naprawdę wielkiego a teraz za to są atakowani przez totalną opozycję. Za to, że potrafili wygospodarować środki które dzisiaj możemy w trybie szczególnym przeznaczyć chociażby na dofinansowanie opieki zdrowotnej. W szczególności na opłacenie świadczeń wysokospecjalistycznych wykonanych ponad limity ustalone przy podpisywaniu kontraktów. To niebagatelna kwota miliarda złotych przeznaczona głównie dla podstawowych oddziałów w szpitalach powiatowych a dotycząca hospitalizacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz ortopedii i traumatologii, które powstały z powodu przyjęć pacjentów w trybie nagłym lub ratownictwa medycznego.
Z zaoszczędzonych środków zostanie również przekazane 200 milionów do Funduszu Reprywatyzacji na realizację ustawowych zadań w obszarze gospodarki morskiej; Kolejne 180 milionów zasili Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Dodatkowe środki dostanie również Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja. Nie możemy zapomnieć o środkach, które umożliwią dodatkową pomoc finansową dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych, lasach lub w budynkach spowodowane wystąpieniem nawałnic w sierpniu 2017 r.
Te pieniądze będą dobrze wydane.
W zaproponowanych zmianach budżetu widoczna jest konsekwencja, a także dalekosiężna polityka społecznej solidarności służąca polskim rodzinom oraz przyczyniająca się do rozwoju gospodarczego naszego państwa.
Każda korekta planów finansowych, jeśli będzie służyła takim celom, otrzyma pełne poparcie Koła Wolni i Solidarni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *