Wolni i Solidarni

Admirał Unrug wrócił do kraju. Poseł Małgorzata Zwiercan inicjatorką zawiadomienia gdynian o uroczystościach

Wczoraj Admirał Unrug wrócił do Gdyni na pokładzie okrętu Marynarka Wojenna RP. Trwa czuwanie przy trumnach. O godz. 10 uroczystą Mszą Św. rozpocznie się ceremoniał pogrzebowy.

Pochówek na Cmentarzu Marynarki Wojennej z udziałem Prezydenta RP przewidziano na godz. 12:30

– Admirał Unrug wrócił do Gdyni na pokładzie okrętu MW. Wzięłam udział w przyjęciu konduktu w Porcie Wojennym skąd przeszliśmy m.in. z minister do kościoła Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu. Dziś o 10:00 rano uroczystą mszą rozpocznie się ceremoniał pogrzebowy którego podsumowaniem będzie pochówek na Cmentarzu Marynarki Wojennej z udziałem Prezydenta RP. Uroczystości na cmentarzu przewidziano na godz. 12:30 – mówi poseł Małgorzata Zwiercan.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Wtorek, 2 października
9.30 – 10.00 przybycie uczestników uroczystości do kościoła Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47)
10.00 – 11.15 msza święta pogrzebowa
11.15 – 12.50 przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Makowskiego 18)
12.50 – 14.00 uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy
wręczenie przedstawicielowi rodziny aktu pośmiertnego mianowania śp. Józefa Unruga na stopień admirała floty

– Jadąc czy idąc przez miasto dostrzega się, że nie ma żadnych oznak, że organizowane są uroczystości związane z pochówkiem sprowadzonych do Polski prochów Admirała i jego Małżonki. Stąd też moja decyzja aby sfinalizować pomysł umieszczenia banera informującego o pogrzebie na budynku poczty przy dworcu głównym w Gdyni. Może choć tą drogą jakaś część mieszkańców dowie się, że w Gdyni jest szczególna uroczystość. Nie powinno być tak jak rok temu, przy pochówku Komandorów gdzie mieliśmy Prezydenta, oficjeli i niewielką liczbę osób. Admirał z pewnością zasłużył na pamięć i wdzięczność wszystkich Polaków. Na Pomorzu gdańskim mieszka ponad milion osób. Ilu wie i ilu z nich przyjdzie na Jego pogrzeb? Czy będą szkoły, drużyny harcerskie, stowarzyszenia i tzw. „zwykli ludzie”? – dodaje poseł Małgorzata Zwiercan.

Organizatorem uroczystości jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a za oprawę odpowiada Marynarka Wojenna. Czy robią to tylko dla siebie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *