Wolni i Solidarni

Dzień Patrona Szkoły i Urodziny Gdyni w I ALO

Z okazji Dnia Patrona Szkoły czyli Zasłużonych Ludzi Morza w I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbyły się uroczystości połączone z konkursami. Głównym był finał Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Gdyni.

W kategorii szkoły podstawowe i gimnazja pierwsze miejsce zajęła drużyna SP 47, drugie miejsce SP 21 i miejsce trzecie SP 26. Wśród licealistów zwyciężyła klasa 2c przed 1b i 2b z ALO.

Dzień Patrona uświetnił wykład dr Mariusza Kardasa z Akademii Marynarki Wojennej poświęcony genezie budowy Gdyni i nawiązujący do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gość z AMW postawił przed zebranymi trudne zadanie. Musieli opowiedzieć czym jest wolność. Padły słowa: możliwość wypowiedzi, realizacji pomysłów, nieskrępowane działanie.

– Wolność to przestrzeń, którą określamy sami. Nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy cały czas o nią dbać i swoim dzianiem nie ograniczać innych – podsumowała poseł Małgorzata Zwiercan, która ufundowała nagrody i patronowała imprezie.

Konkurs Wiedzy o Gdyni składał się z trzech części: historia miasta, ludzie Gdyni oraz miejsca Gdyni. Pomiędzy poszczególnymi etapami występowali uczestnicy Przeglądu Poezji i Piosenki Marynistycznej, który wygrała Sara Muża.

– Obchodom towarzyszyły dwie ekspozycje. Pierwsza, udostępniona przez Muzeum Marynarki Wojennej, poświęcona była dziejom okrętu ORP Orzeł, druga – z Muzeum Miasta Gdynia zawierała fotografie ilustrujące budowę i rozwój miasta – dodaje Lidia Łączyńska, dyr. I ALO.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *