Wolni i Solidarni

Dzisiaj mija 19 lat od przyjęcia Polski do NATO

Oficjalne obchody 19. rocznicy przyjęcia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO odbyły się na skwerze Kościuszki w Gdyni. Wiązanki kwiatów złożono na płycie pomnika Marynarza Polskiego.

– Wiązanki kwiatów złożyliśmy na płycie pomnika Marynarza Polskiego – mówi uczestnicząca w gdyńskich obchodach poseł Małgorzata Zwiercan. – Tym gestem podkreślamy bardzo ważną rolę żólnierza polskiego, który już wielokrotnie udowodnił, że słowa „Za Wolność Waszą i naszą” traktuje bardzo poważnie i przez to nasza bytność w NATO jest ukoronowaniem całego polskiego wysiłku wojennego.

Polska do paktu przystąpiła 10 lat po pierwszych demokratycznych wyborach, 8 po rozwiązaniu Układu warszawskiego i 6 lat po wyjeździe ostatniego żołnierza rosyjskiego, 12 marca 1999 roku o godzinie 19.00 czasu polskiego (w południe czasu miejscowego) w Bibliotece Harry’ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri Polska została oficjalnie przyjęta do NATO. Minister spraw zagranicznych przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.  W przeddzień ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych nie tylko osiągnęły pełną zdolność do współdziałania  ale w niektórych aspektach zaczęły wyznaczać standardy. Zaangażowanie w kluczowe działania NATO sprawiło, że są wiarygodnym partnerem dla wszystkich sojuszników.

Kolejnym krokiem milowym z pełną integracją z Paktem Północnoamerykańskim była decyzja o pojawieniu się wojsk NATO w Polsce, która zapadła na szczycie Sojuszu w Newport.  Od 2017 roku w Polsce stacjonują wojska państw sojuszniczych tworząc wschodnią flankę NATO.  Obecność amerykańskich wojsk ma zwiększyć zdolności odstraszające  w razie ewentualnego kryzysu i obrony sojuszników w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *