Wolni i Solidarni

KOMU ZALEŻY NA BLOKOWANIU BUDOWY KOPALNI?

KOMU ZALEŻY NA BLOKOWANIU BUDOWY KOPALNI?

Czy Prawo i Sprawiedliwość spełni jedną z obietnic wyborczych i czy powstanie nowa kopalnia węgla kamiennego na Lubelszczyźnie? Przeczą temu wypowiedzi wiceministra Ochrony Środowiska, Głównego Geologa Kraju Oriona Jędryska, który zasugerował, że mimo, iż od 4 lat prywatna firma czyni starania o uruchomienie kopalni Jan Karski – może nie otrzymać koncesji wydobywczej. Czy nie jest to przekroczenie kompetencji urzędniczych, tym bardziej, że takie wypowiedzi miały wpływ na notowania akcji spółki na giełdzie? (Trudno ocenić jakie były przesłanki tej wypowiedzi, ale faktem jest, że słowa te odbiły się echem na giełdzie).
Władze lokalne oraz mieszkańcy Lubelszczyzny z nadzieją wyglądają nowych, dobrze płatnych miejsc pracy (w tym rejonie bezrobocie sięga 15%). Nie jest dla nich istotne, czy inwestorem jest firma polska, czy australijska, bo zdają sobie sprawę z tego, że praca będzie dla nich, podatki będą płacone w Polsce, a i węgla nikt nam nie chce zabierać.
Nieopodal istnieje najbardziej zyskowna z kopalń – Bogdanka. Powstanie w okolicy konkurencyjnej firmy w żadnej branży nie jest mile widziane. Górnicy z Bogdanki zarabiają o wiele mniej niż ich koledzy ze Śląska. Zapewne kierownictwo Bogdanki boi się, że w przypadku powstania Kopalni Jan Karski będą musiały wzrosnąć płace w Bogdance. To bardzo zastanawiające w przypadku firmy państwowej, która powinna świecić przykładem jako pracodawca. Związkowcy z Bogdanki popierają budowę nowej kopalni, mimo, iż uczynić ma to inna firma.
Nie bez znaczenia dla oceny tej sytuacji jest to, że w Polsce ujawniły się w tym roku niedobory na rynku węgla, a od 30 lat nie powstała nowa kopalnia.
Polska jest dziesiątym krajem na świecie, jeśli chodzi o ilość posiadanych złóż i jedynym krajem, który z tych złóż nie potrafi odpowiednio korzystać.
Czemu więc stoimy w miejscu?

Autor:
Magdalena Rydzewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *