Wolni i Solidarni

Kontradmirał Jaworski dowódcą Centrum Operacji Morskich

Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o zmianach kadrowych w strukturach dowodzenia Marynarki Wojennej RP. Na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wyznaczył dotychczasowego dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego. 

22 maja przed ORP Błyskawica odbyła się uroczystość zdania przez niego obowiązków i objęcia nowego dowództwa.

– Zmiany w polskiej armii to droga do jej unowocześniania i budowania silnej pozycji naszego kraju zarówno pod względem wartości obronnych, jak i silnej pozycji na arenie międzynarodowej – mówi uczestniczace w uroczystościach poseł Małgorzata Zwiercan.

Uroczystość zdania przez kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego obowiązków dowódcy 3. Flotylli Okrętów i objęcia dowodzenia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego rozpoczęła się uroczystym apelem. Oddany został osobisty salut armatni. Odbyła się również defilada pododdziałów COM-DKM i 3. Flotylli Okrętów.

– Być dowódcą do powód do dumy, ale jednocześnie potężne zobowiązanie i wyzwanie. Bo tak naprawdę dowódcę ocenia się na podstawie jego podwładnych, liczby ćwiczeń, dokonań, atmosfery panującej w jednostce czy wyzwań, do których jednostka jest przygotowana. I tu muszę podkreślić, że należę do dowódców, którzy podnoszą poprzeczkę w kwestii wymagań w zakresie szkoleń, dyscypliny, realizacji zadań. Te zadania, które stawiane były przed dowódcą 3. Flotylli Okrętów kontradmirałem Krzysztofem Jaworskim wykonane zostały na najwyższą ocenę. Cieszy mnie, że z szeregów dowódców floty, to właśnie pan admirał Jaworski zostaje wyznaczony na kolejne stanowisko – mówił podczas uroczystości Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika.

Kontradmirał Krzysztof Jaworski z gdyńską flotyllą symbolicznie pożegnał się podczas parady okrętów z pokładu ORP Wodnik. Zanim to jednak nastąpiło podziękował swoim dotychczasowym podwładnym za codzienną pracę.

– Przekazuję dziś dowodzenie 3.Flotylla Okrętów, jednostki o wspaniałej historii, która swoją codzienną służbą kontynuuje najbardziej chlubną tradycję polskiego oręża na morzu. Swojemu następcy przekazuję wyszkolony i zgrany zespół ludzi, który stanowi wspaniałą marynarską rodzinę. Cieszę się, że mogłem dowodzić w pełni profesjonalną załogą. Z tego okresu pozostaną mi w pamięci miłe marynarskie wspomnienia. Zwłaszcza, że to w tej flotylli zdobywałem swoje morskie szlify jako dowódca okrętu, dowódca dywizjonu. Doświadczenie nabywałem również w pracy sztabowej.

I dodał:

– Dziękuję za codzienną pracę wymagającą wiele poświęcenia, ofiarności i osobistych wyrzeczeń. Panie i Panowie, oficerowie, podoficerowie i marynarze 3.Flotylli Okrętów, dowodzenie Wami, to był dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie.

Tymczasowo obowiązki dowódcy 3.Flotylli Okrętów przejął komandor Wojciech Sowa.

W uroczystości obok poseł Małgorzaty Zwiercan wzięli udział między innymi Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika i zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generał brygady dr inż. pil. Tadeusz Mikutel, inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

Kontradmirał Krzysztof Jerzy Jaworski urodził się 5 czerwca 1966 roku w Gdyni. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po jej ukończeniu, w 1990 roku, został skierowany do 3. Flotylli Okrętów do 2. dywizjonu Okrętów Rakietowych na pierwsze stanowisko służbowe, dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na ORP „Metalowiec”, przechodząc kolejno wszystkie szczeble dowodzenia do dowódcy ORP „Hutnik” w latach 1994 – 1997.
Następnie do 2001 roku zajmował stanowiska w sztabie dywizjonu: oficera flagowego i zastępcy dowódcy dywizjonu-szefa sztabu. Kolejne stanowiska to szef Sekcji Operacyjnej w Sztabie 3. Flotylli Okrętów i starszy specjalista Oddziału Operacyjnego Zarządu Operacji Morskich N-3 Sztabu MW. W marcu 2007 roku objął stanowisko dowódcy dywizjonu Okrętów Rakietowych.
W 2010 roku został skierowany do służby w Zespole Asystenta Szefa Sztabu Generalnego ds. Marynarki Wojennej w Sztabie Generalnym WP w Warszawie. Dwa lata później, w 2012 roku, wrócił do Gdyni, na stanowisko Szefa Oddziału Szkolenia Dowództw i Ćwiczeń w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2013 roku pełnił obowiązki na stanowisku szefa sztabu w pionie zastępcy dowódcy ds. wsparcia NATO Training Mission (NTM-A) w Afganistanie. Po powrocie z misji rozpoczął służbę w Zarządzie Uzbrojenia Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, po czym, w czerwcu 2014 roku, skierowany został na podyplomowe studia polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie (USA). Po ukończeniu studiów, w sierpniu 2015 roku, objął obowiązki szefa Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dnia 2 maja 2016 roku, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. 29 listopada 2016 roku, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica, z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odebrał nominację na stopień kontradmirała. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, 25 kwietnia 2018 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego.
Oprócz dyplomu AMW, legitymuje się również dyplomami: podyplomowych studiów dowódczo – sztabowych w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport, USA, studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej, podyplomowych studiów polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie oraz kursów: Przeszkolenia Oficerów Szczebla Operacyjno – Taktycznego w Akademii Marynarki Wojennej i Planowania Operacyjnego w Akademii Obrony Holandii.
Kontradmirał Krzysztof Jaworski został odznaczony m.in.: „Brązowym Krzyżem Zasługi”, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, dwukrotnie „Gwiazdą Afganistanu”, złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a także medalem NATO ISAF.
Jest żonaty i ma dwóch synów. Lubi podróżować, czynnie uprawia biegi na długich dystansach. Interesuje się literaturą marynistyczną, szczególnie z okresu I i II wojny światowej.

Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego to stacjonująca w Gdyni jednostka dowodzenia taktycznego Marynarki Wojennej. Podlega ona dowódcy operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego odpowiada za planowanie, dowodzenie i koordynację działań wydzielonych sił polskiej Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych przewidzianymi do prowadzenia działań na kierunku morskim oraz za pełnienie dyżurnej służby operacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *