Wolni i Solidarni

Kornel Morawiecki o “nadzwyczajnej kaście”.

Marszałek senior, szef koła Wolni i Solidarni, były legendarny lider “Solidarności Walczącej”, a prywatnie ojciec premiera Mateusza Morawieckiego – Kornel Morawiecki w zdecydowanych słowach poparł reformę polskiego sądownictwa zarzucając środowisku sędziowskiemu działanie we własnym interesie.

Były opozycjonista uważa, że Polska straciła wiele lat, kiedy sędziowie byli poza jakąkolwiek kontrolą. Według niego reforma jest “niezbędna”, to że nie było nadzoru i kontroli: – doprowadziło do tego, że sędziowie działają w imię pieniądza, w interesie władzy swojej korporacji i sprzyjających im środowisk, a nie dla sprawiedliwości – mówi Morawiecki w rozmowie z “Gazetą Polską”.

Marszałek senior dodał, że sędziowie, którzy działali w czasach PRL mieli wielki wpływ na młodsze generacje i: – stworzyli swoje »klony«, całe pokolenie, które wychowali na swój obraz i podobieństwo – ocenił. Morawieckiemu nie podoba się również postawa części polityków i mediów, którzy “boją się oceniać sędziów”, gdyż “nie chcą się narażać”.  Według niego “mylnie oceniają rzeczywistość”, a porównania do PRL i politycznego wpływu na sądy uznał za “nonsens”: – Przecież wtedy ta siła polityczna opierała się na Moskwie, na rozkazach, które stamtąd płynęły. To był moskiewski hegemon, a teraz mamy demokratycznie wybranych polityków – powiedział. Trudno nie zgodzić się z taką oceną Kornela Morawieckiego dotyczącą “nadzwyczajnej kasty”. Reforma i kontrola nad środowiskiem sędziowskim jest niezbędna do odzyskania równowagi w państwie, w którym władza sądownicza nie była niczym ograniczona.

Miejmy nadzieję, że podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy niebawem wejdą w życie i zaczną wprowadzać normalność i cywilizować olbrzymią władzę “nadzwyczajnej kasty”.

Źródło: https://wpolityce.pl/polityka/373663-kornel-morawiecki-czesc-politykow-i-mediow-boi-sie-oceniac-sedziow-bo-nie-chce-sie-narazac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *