Wolni i Solidarni

Odsłonięto tablicę poświęconą admirałowi Mohuczemu

W piątek,  9 marca 2018 roku o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbyła się  uroczystość poświęcona pamięci kontradmirała Adama Mohuczego. W uroczystości wzięła udział poseł Małgorzata Zwiercan.

Wydarzenie rozpoczęła prelekcja dr. Andrzeja Drzewieckiego pt: „Kontradmirał Adam Mohuczy w pokoleniowej pamięci historycznej”, po której nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Wcześniej, od godz. 09.00 w Audytorium Biblioteki Głównej odbyły się obrady  Rady Budowy Okrętów, która  obchodzi jubileusz 5-lecia powstania.

– To bardzo ważne, że wreszcie możemy bez „cenzury” mówić o przeszłości i pokazywać bohaterów – mówi poseł Małgorzata Zwiercan. – Admirał Mohuczy był twórcą ksztalcenia morskiego w Wojsku Polskim, a komuniści doprowadzili do jego śmierci. Takim ludziom nie tylko należy się pamięć i uznanie. Powinni być stawiani za wzór.

Kontradmirał Adam Mohuczy jest jedną z najbardziej zasłużonych postaci w historii polskiej marynarki wojennej. Jako jeden z jej współtwórców pełnił funkcje w ramach jej struktur, dowodził okrętami, brał czynny udział w obu wojnach światowych oraz wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ponadto jako pierwszy komendant miał ogromny wkład w tworzenie oraz rozwój Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.

W roku 1949 został aresztowany oraz poddany torturom pod fałszywym zarzutem działalności sabotażowej. Wyrokiem Sądu Najwyższego w następnym roku został skazany na 13 lat więzienia. Niestety, w trakcie pobytu w zakładzie karnym w Sztumie jego stan zdrowie się pogorszył. Zmarł 7 maja 1953 roku. W 1957 roku kontradmirał Adam Mohuczy został zrehabilitowany postanowieniem Naczelnego Sądu Najwyższego.

W ramach uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej admirałowi Mohuczemu, zaprezentowana została również kolekcja grafik  Jarosława Biereckiego pt: „Niepodległa” nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystawa, składająca się z 12 grafik, będzie eksponowana do końca marca w Informatorium Biblioteki Głównej AMW. W dwóch gablotach zostały wystawione również wydawnictwa poświęcone kontradmirałowi Adamowi Mohuczemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *