Wolni i Solidarni

„Pamięci niezłomnych drukarzy, redaktorów, kolporterów prasy podziemnej czasów komunistycznych”

„Pamięci niezłomnych drukarzy, redaktorów, kolporterów prasy podziemnej
czasów komunistycznych”

25 maja jak co roku w „Dzień Drukarza” o godzinie 17.00 nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod Pomnikiem Prasy Niezależnej na osiedlu Szklane Domy w Nowej Hucie. W imieniu ‚Wolnych i Solidarnych” kwiaty złożyli: Fryderyk Zalewski oraz Grzegorz Gorczyca. Po uroczystościach pod pomnikiem zgromadzeni wysłuchali koncertu barda Marka Olesia.”

Komentarz Pana Leszka Jaranowskiego dla Radia Kraków dotyczący pomnika przedstawiał się następująco:
„Pomnik powstał 11 lat temu i jest hołdem dla tych, którzy walczyli o „wolne słowo”. Monument jest bardzo charakterystyczny. Rulony niezależnych gazet rozbijają beton. Widzimy tu tytuły krakowskie, nowohuckie” – mówi Leszek Jaranowski – były drukarz „Hutnika” – największej podziemnej gazety w Małopolsce.
Większość maszyn drukarskich z okresu PRL-u już nie istnieje. „Egzemplarze, które ocalały pokazują młodym ludziom jak tworzono pisma podziemne, popularnie zwane „bibułą”. Urządzenia poligraficzne z tamtych lat albo trafiły na złom, albo do muzeów. Ja taką maszynę jeszcze mam i chętnie pokazuję ją młodym ludziom. A także cały proces przełamywania monopolu komunistycznego poprzez prezentowanie prawdziwej informacji” – dodaje Leszek Jaranowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *