Wolni i Solidarni

Pani Poseł Małgorzata Zwiercan – „Honor-Prawda-Pamięć”. Zbrodnie stalinowskie w Marynarce Wojennej

Pani Poseł Małgorzata Zwiercan – „Honor-Prawda-Pamięć”. Zbrodnie stalinowskie w Marynarce Wojennej

W dniu 9 stycznia 2018 Pani Poseł Małgorzata Zwiercan odczytała w imieniu Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego słowa skierowane do uczestników i organizatorów wystawy „Honor-Prawda-Pamięć”. Zbrodnie stalinowskie w Marynarce Wojennej.

Marszałek Sejmu RP Honor-Prawda-Pamięć

Ponadto Pani Poseł przypomniała zgromadzonym straszliwy los, jaki spotkał wiernych Polskim Ideałom marynarzy w następujących słowach:
Z niemieckiej niewoli wracali do ojczyzny by znów w szeregi Polskiej Marynarki Wojennej stawać „Na Wierność Narodowi Polskiemu…” nieświadomi perfidii komunistycznych planów wykorzystania ich umiejętności i doświadczenia dla własnych celów, by potem rozprawić się z nimi w sposób haniebny i bezceremonialny.
„…należy wszystko zrobić by chcieli nadal pracować aż przyjdzie czas, kiedy będzie można się ich pozbyć w sposób bezwzględny, ostry i nagły” – taki los przewidywał dla obrońców polskiego wybrzeża służący Moskwie kmdr Urbanowicz, który „Na wierność sojuszu z armią radziecką…” przysięgał.
I odeszli w mroczną stalinowską grzmiącą hukiem wystrzałów noc.
Tylko pamięć nie odeszła wraz z nimi. Pamiętali najbliżsi i pamiętali przyjaciele pamiętał ich dowódca, Admirał Unrug, który w swej ostatniej woli przekazanej słowami syna tak upominał się o godność dla swoich żołnierzy:
„Ciągłość tradycji została zniszczona Honor Marynarki został splamiony, przez nieodwracalny krok mordu sądowego popełniony na wychowankach, byłych podwładnych Admirała, współobrońcach Helu. Tego Admirał nigdy nie zapomniał! Zgodnie z jego wolą i honorem powrót, oficjalny pogrzeb w Polsce jest jedynie możliwy, jeśli uprzednio, lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni jego koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, którzy niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu, a następnie pośmiertnie zrehabilitowani, mają prawo do pamięci Narodu.”
My dzisiaj tutaj zgromadzeni wypełniamy wolę Admirała bo ta wystawa choć w części przywraca godność tym którzy zginęli tylko za to, że chcieli być Polakami. Cześć i Chwała Bohaterom!

W otwarciu wystawy wzięli również udział członkowie Koła Poselskiego Wolni i Solidarni Pan Marszałek Kornel Morawiecki i Pan Poseł Ireneusz Zyska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *