Wolni i Solidarni

Poseł Małgorzata Zwiercan – Interpelacja w sprawie budowy przystanku osobowego PKP w miejscowości Mezowo

Poseł Małgorzata Zwiercan złozyła do do ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie budowy przystanku osobowego PKP w miejscowości Mezowo (pow. kartuski, woj. pomorskie) oraz przekwalifikowania przejścia kat. E w km 40,458 linii 229 do wyższej kategorii.

Treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 1 października 2014 r. uruchomiona została po rewitalizacji linia nr 229 Gdańsk – Kartuzy. Z danych uzyskanych od Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wynika, że w czerwcu 2017 roku na trasie Gdańsk – Kartuzy podróżowało 65 tysięcy osób, rok wcześniej było ich „zaledwie” 26,5 tysiąca. Informacje te świadczą o tym, że ta forma połączenia Kaszub z Trójmiastem staje się coraz popularniejsza.

Niestety na trasie linii nr 229 nie ma przystanku w miejscowości Mezowo, a odległość od przystanku Kartuzy do przystanku Dzierżążno wynosi ok. 6 km. Zapotrzebowanie na ten przystanek postuluje społeczność sołectwa Mezowo.

Podkreślić należy, że powstanie nowego przystanku nie tylko ułatwi codzienność komunikacyjną Mezowa z Trójmiastem (dojazd mieszkańców do pracy i szkoły), ale także zwiększy bezpieczeństwo komunikacyjne. W Mezowie bardzo ruchliwy przejazd kolejowy zabezpieczony jest jedynie światłami ostrzegawczymi.

Przyłączając się do wniosku mieszkańców, którzy postulują utworzenie przystanku w Mezowie, pragnę również poinformować, że we wspominanej lokalizacji jest odpowiednia nieruchomość Skarbu Państwa, inwestycja nie wymaga wywłaszczeń i odszkodowań.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytanie:

Czy ministerstwo bierze pod uwagę spełnienie oczekiwań mieszkańców Mezowa i uwzględnienie podczas przygotowywania dokumentacji projektowej planowanej elektryfikacji linii nr 229 Gdańsk – Kartuzy budowę przystanku osobowego Mezowo?

Z poważaniem,

Poseł Małgorzata Zwiercan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *