Wolni i Solidarni

Poseł Małgorzata Zwiercan upamiętniła Żołnierzy Niezłomnych z Gryfa Pomorskiego

4 marca o godz. 10:00 – uroczystą mszą św. w Kościele Parafialnym w Gołubiu rozpoczęły się patriotyczne uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych z Gryfa Pomorskiego, w których uczestniczyła poseł Małgorzata Zwiercan. W trakcie uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich wręczył przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski oraz Srebrne Krzyże Zasług dla działaczy Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

– Po mszy św. przemaszerowaliśmy do miejsca upamiętniającego śmierć kpt. Józefa Dambka nad Jeziorem Dąbrowskim w Gołubiu, gdzie odsłoniliśmy pomnik poświęcony dowódcy Gryfa – mówi poseł Małgorzata Zwiercan.

W uroczystościom w Gołubiu uczestniczyła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP oraz ułani z II Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich – oddział Kaszuby.
– Ostatnia część uroczystości odbyła się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez grupę rekonstrukcji historycznej. Na przybyłych oczekiwał partyzancki poczęstunek i biesiada patriotyczna – dodaje M. Zwiercan.

Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną podziemną organizacją konspiracyjną zrzeszającą wojskowych i cywilów. W szczytowym momencie liczyła dwadzieścia tysięcy członków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *