Wolni i Solidarni

Poseł Sylwester Chruszcz o Instytucie Solidarności i Odwagi

Podczas posiedzenia Sejmu, 8 listopada poseł Sylwester Chruszczu przedstawił stanowisko Koła Wolnych i Solidarnych w sprawie procedowania projektu powołania Instytutu Solidarności i Odwagi.

S. Chruszcz powiedział:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu koła Wolni i Solidarni przedstawiam stanowisko wobec sprawozdania komisji o poselskim projekcie ustawy o Instytucie Solidarności i Odwagi, a w przyszłości, jak słyszeliśmy, Instytucie Solidarności i Męstwa.

Poza dbaniem o przekazywanie prawdy o tragicznych wydarzeniach z lat minionych mamy obowiązek pamiętać o tych wszystkich, którzy dla Polski, dla swojej ojczyzny poświęcili życie, a niekiedy życie całej swojej rodziny. Jesteśmy zobowiązani, aby czcić pamięć wszystkich, którzy dawali świadectwo prawdy o zbrodniach na narodzie polskim, pomagali dochodzić do prawdy, narażając się na liczne represje. Myślę, że zawsze będziemy mieli dług wdzięczności wobec tych wszystkich, którym przyszło żyć w trudnych czasach.

Nikt nie powinien podważać słuszności powołania Instytutu Solidarności i Męstwa. Przez wiele lat nie zrobiono nic, aby realnie zadbać o utrwalenie pamięci o naszych rodakach, którzy oddali wszystko co najcenniejsze – własne życie – dla polskości. Dopiero teraz, według mnie o wiele lat za późno, dzięki inicjatywie grupy posłów oddamy hołd i okażemy wdzięczność tym, którzy dla Polski ponieśli największe ofiary. Rzeczpospolita Polska, my wszyscy musimy pielęgnować pamięć o bohaterach z minionych lat, szczególnie o tych, którzy jeszcze dziś są między nami, nie zapominając jednak o tych wszystkich, którzy już od nas odeszli.

Powołany Instytut Solidarności i Męstwa ma być placówką o charakterze badawczym. Jego głównym zadaniem ma być wspieranie i podejmowanie działań, których celem jest upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, które są zasłużone dla narodu polskiego, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Nie ulega wątpliwości, że taka inicjatywa powinna powstać już wiele lat wcześniej. Bezpieczeństwo każdego państwa zależy od stosunków z innymi narodami. Powinno być budowane na prawdzie, nawet prawdzie najbardziej bolesnej. Działalność instytutu może stać się najważniejszym krokiem, który doprowadzi do wzajemnego zrozumienia i pojednania, mam nadzieję, między nami i tymi narodami, które mieszkają przy naszych granicach.

Koło Wolni i Solidarni będzie głosować za dalszym procedowaniem nad tym projektem. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *