Wolni i Solidarni

Wolni i Solidarni za rentą socjalną

Poseł Małgorzata Zwiercan w imieniu Koła Poselskiego Wolni i Solidarni przedstawiła stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.

Poseł powiedziała:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Koła Poselskiego Wolni i Solidarni przedstawiam stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.

Zarówno w czasie kampanii wyborczej, jak i po objęciu władzy Zjednoczona Prawica nie ukrywała, że zamierza zmienić dotychczasowy kierunek prowadzonej przez państwo polityki. Zamierza zmienić priorytety tak, by na pierwszym miejscu postawić człowieka, zadbać o rodziny i o osoby najbardziej tego potrzebujące. Przez wiele poprzednich lat polityka społeczna była tą częścią polityki, która rządzących interesowała najmniej. Działania podejmowano jedynie w celu ugaszenia poszczególnych pożarów. Przez większość czasu wiele problemów zamiatano jednak pod dywan. Od czasu przejęcia rządów udało się dużo zrobić, by pomóc. Nikt nie może temu zaprzeczyć. Nagle znalazły się pieniądze na 500+, na darmowe leki dla seniorów i na obniżenie wieku emerytalnego. Pieniądze, których podobno nie było. Wbrew przewidywaniom opozycji budżet się nie zawalił.

Dziś procedujemy nad kolejną propozycją rządu pomocy osobom najbardziej tego potrzebującym, czyli osobom niepełnosprawnym, propozycją wypracowaną wspólnie z przedstawicielami zainteresowanego środowiska, spełniającą jego oczekiwania. Zrównanie wysokości renty socjalnej z wysokością najniższej renty pobieranej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, tj. z kwotą 1029 zł 80 gr, jest dużym przedsięwzięciem, kosztującym budżet ok. 45 mln miesięcznie więcej niż dotychczas.

Oczywiście to wszystko to mało, zbyt mało, żeby naprawić powstałe przez lata, dziesiątki lat zaniedbania. Jak wiele osób chciałabym, żeby zrobiono więcej, żeby można było w jednej chwili zaspokoić wszystkie potrzeby, ale patrząc realnie, wiem, że nie jest to możliwe. Dlatego z uznaniem patrzę na te kroki prowadzące nas do celu. Patrząc na dotychczasową pracę rządu, ufam, że w swoich działaniach kieruje się dobrem naszych obywateli i naszego kraju.

Dziękuję pani minister Elżbiecie Rafalskiej i jej zespołowi za pracę, za to, że tworzy państwo, które jest dla obywatela, a nie kieruje się, jak to było dotychczas, zasadą, że obywatel jest dla państwa.

Koło Wolni i Solidarni będzie głosować za przyjęciem tego projektu. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *